warto pamiętać serwis rocznicowy

Zgrzyt taczek a ciężar historii

4 września był w Krakowie „Dniem z Solidarnością” – świętowanym w ramach obchodów jubileuszu 30. rocznicy powstania Solidarności. Rozpoczęła go msza święta w katedrze na Wawelu, odprawiona przez kardynała Stanisława Dziwisza. Uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim i uczestniczyli w otwarciu wystawy Stanisława Markowskiego „Ku wolności”. Na uroczystej sesji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego zebrała się Rada Miasta i delegaci NSZZ „Solidarność”.

Na Rynku Głównym z kolei nie zabrakło atrakcji muzycznych, takich jak przegląd orkiestr dętych, recitale: Andrzeja i Mai Sikorowskich oraz Stanisława Markowskiego i Jerzego Bożyka, a także koncerty Perizol Band i Budki Suflera.

Zgromadzeni mieli szansę obejrzeć spektakl „Sierpień 1980, Sierpień 2010” w wykonaniu Teatru w Przestrzeni ze Szczurowej. W alegryzującym ujęciu młodzi aktorzy przedstawili zmagania Polaków z PRL-owskim aparatem państwa. ZOMO kroczyło z pochodniami-pałkami, figura komunistycznego kłamstwa na szczudłach krążyła wokół postaci, a elementy spektaklu ulicznego łączyły się z nagraniami radiowymi i wideo, fragmentami kazania Jana Pawła II oraz wykonywanymi przez barda balladami i piosenkami o punkowym zacięciu. Nie zabrakło nawet rozrzucenia ulotek z sierpniowymi postulatami i dialogu z publicznością.

Ważnym punktem programu było odsłonięcie tablicy „Nie oddamy ideałów sierpnia”, odwołującej się jednocześnie do roku 1980 i wydarzenia z roku 1982. Wtedy to dwaj studenci – Jerzy Donimirski i Antoni Zieliński – wmurowali takąż tablicę w płytę Rynku, brawurowo udając robotników. Uczestnicy tamtego przedsięwzięcia wspominali na scenie, że kluczem do sukcesu okazał się brak pośpiechu, sugestywne wejście w role i zimna krew. Szczególnie ta ostatnia potrzebna była, by transportować tablicę przez wypełniony funkcjonariuszami milicji służb bezpieczeństwa Rynek na przeraźliwie zgrzytających taczkach. To właśnie ten dźwięk usłyszał najpierw Stanisław Markowski, który czekał, by sfotografować całą akcję. Jego zdjęcia było oglądać w ramach plenerowej wystawy (obok Wieży Ratuszowej), która potrwa do 13 września.

(Agnieszka Urbanowska)

Nie oddamy ideałów sierpnia, Sierpień 1980, Sierpień 2010

Tagi: , , , , , , ,

Comments are closed.

wartopamiętać.info RSS