warto pamiętać serwis rocznicowy

Tygodnik multimedialny na Rynku w Andrychowie

Od wiosny Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Andrychowie realizuje różne działania w ramach projektu Na tropie Solidarności Podbeskidzia – Andrychów – Pamiętamy!. Wśród nich znalazły się: Festiwal Dziennikarstwa (czerwiec 2010), wycieczka do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie (czerwiec 2010), warsztaty graficzne oraz terenowa gra z fabułą dotyczące podziemnego drukarstwa i prasy (sierpień 2010). Przez cały ten okres młodzież pracowała również metodą projektu, zbierając materiały na temat lokalnych losów andrychowskiej Solidarności i przygotowując tak zwany tygodnik multimedialny – prezentacje przedstawiające zbiory uporządkowane tematycznie, które będą zmieniane przez najbliższy miesiąc co tydzień.

1 października 2010 r. została uruchomiona pierwsza z czterech prezentacji multimedialnych, które są efektem poszukiwań historycznych licealistów. Prezentację można oglądać w specjalnie zaaranżowanej witrynie Księgarni „B. Marczyński” przy ul. Rynek 4 w Andrychowie. W tym tygodniu oglądać można prezentację pod tytułem „Solidarności krew wciąż płynie w nas…” Następna prezentacja pt. „Działalność nielegalnych drukarni na Podbeskidziu” już 8 października.

W piątek 22 października o godz. 17.00 w Izbie Regionalnej Ziemi Andrychowskiej (Pałac Bobrowskich w Andrychowie) nastąpi otwarcie wystawy pod tytułem „Pamiątki andrychowskiej Solidarności”. Ekspozycja prezentuje materiały, którymi andrychowianie podzielili się z licealistami w trakcie projektu. Wystawa będzie otwarta przez miesiąc.

Zbliża się również „Bieg po historii miasta” (25 października 2010), w ramach którego o godz. 10.00 w Izbie Regionalnej młodzież spotka się ze swoimi młodszymi kolegami, by oprowadzić ich ścieżką „Solidarni w Andrychowie”, wiodącą przez różne zakątki miasta związane z Solidarnością. Uczestnicy wezmą udział w grze fabularnej, warsztatach graficznych, trafią do zrekonstruowanej, podziemnej powielarni ulotek i prasy. To nie wszystko, co przygotowali andrychowscy licealiści…

Nauczyciele wraz z klasami bądź grupami uczniów mogą się jeszcze zapisywać do udziału w tej nietypowej lekcji historii, jaką będzie przejście ścieżką „Solidarni w Andrychowie”. Zgłoszenia przyjmuje koordynatorka projektu Ewelina Prus-Bizoń, tel. 0 600 682 618.

(Ewelina Prus-Bizoń)

Na tropie Solidarności Podbeskidzia – Andrychów – pamiętamy!

Tagi: , , , , ,

Comments are closed.

wartopamiętać.info RSS