DZIENNIKARZE HISTORII – warsztaty medialne za nami
Kolejny etap projektu DZIENNIKARZE HISTORII – 50. rocznica obrony Krzyża Nowohuckiego za nami. Licealiści z III LO i XI LO w Krakowie zakończyli właśnie warsztaty, które pomogą im w przygotowaniu własnych kampanii medialnych i postawieniu pierwszych kroków w zawodzie dziennikarza.
Warsztaty prasowe przeprowadziła Agnieszka Łoś – redaktor „Głosu Tygodnika Nowohuckiego”, odpowiedzialna w gazecie za część skierowaną do młodych mieszkańców dzielnicy – Głos Młodej Huty. To właśnie na łamach GMH zostaną zaprezentowane artykuły prasowe, reportaże i fotoreportaże, które zrealizuje młodzież.
O tym, jak przygotować interesujący fotoreportaż, opowiadał uczestnikom projektu Grzegorz Ziemiański, znany i ceniony nowohucki fotografik. Zachęcał młodzież do poszukania ciekawych historii związanych z konkretnymi ludźmi, miejscami, zdarzeniami.
Na koniec części warsztatowej odbyły się zajęcia przygotowujące uczestników projektu do realizacji filmów. Poprowadziła je ekipa Nowohuckiej Kroniki Filmowej – Anna Pankiewicz i Marcin Kaproń. Fragmenty stworzonych przez młodzież materiałów filmowych staną się integralną częścią jednego z listopadowych wydań NKF emitowanych na antenie TVP Kraków.
Teraz przed uczestnikami projektu DZIENNIKARZE HISTORII najważniejszy etap, czyli samodzielne opracowanie i przygotowanie kampanii medialnych upamiętniających wydarzenia 1960 r. w Nowej Hucie. Młodzi adepci dziennikarstwa będą pracować w oparciu o zdobytą podczas wykładów i warsztatów wiedzę, konsultując się z instruktorami, historykami i bohaterami sprzed 50 lat. Efekty ich pracy będzie można poznać już 8 listopada w Kinie Studyjnym „Sfinks”.
(Małgorzata Hajto, OKN)
Dziennikarze Historii – 50 rocznica obrony Krzyża NowohuckiegoTagi: Dziennikarze Historii – 50 rocznica obrony Krzyża Nowohuckiego, Kino „Sfinks”, krzyż nowohucki, MIK, Nowa Huta, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida, Program „Warto pamiętać”, upamiętnienie