Drodzy Fani zdobywców przestworzy nad Małopolską!
Fundacja Nawigator ma przyjemność przedstawić komiks opowiadający o perypetiach lotników w okresie heroicznym, tuż po odzyskaniu niepodległości w listopadzie 1918 roku. Chcielibyśmy przybliżyć te pierwsze loty, atmosferę podgrzanego oleju rycynowego, wspomnień znad Styru i Piavy, językowych łamańców i nieporozumień pomiędzy Polakami z trzech zaborów i przygód pierwszych asów przestworzy latających pod polskimi znakami. Kolejny mit założycielski? Do pewnego stopnia, przyrzekamy jednak, że będziemy starali się zachować ten charakterystyczny dla lotnictwa brak powagi i karnego szacunku dla autorytetów.
Historia jest wymyślona, choć na podstawie zachowanych pamiętników, w opowieść wpletliśmy prawdziwe postaci z historii krakowskiego lotnictwa, a uważny Czytelnik dostrzeże także elementy pozwalające na rozpoznanie miejsc, często dawno już nie istniejących. Możliwie jak najwierniej staraliśmy się oddać w rysunkach świat dawnych maszyn, mundurów, broni, budowli …To czego nie spotyka się w opisach. Obraz jest przecież zwykle wart tyle co tysiąc słów. Miłej zabawy!
(Iwona Parzyńska, Nawigator)
Stulecie Małopolskiego LotnictwaTagi: Fundacja Nawigator, komiks, Program „Warto pamiętać”, Stulecie Małopolskiego Lotnictwa