warto pamiętać serwis rocznicowy

Uroczystości upamiętniające lotników poległych w czasie II wojny światowej

Anegdota głosi, że obserwującemu poczynania polskich lotników w bitwie nad Londynem Winstonowi Churchillowi z wrażenia zgasło cygaro. I nie jest to nieprawdopodobne, bowiem za sterami samolotów walczących w II wojnie światowej zasiadali i ginęli znakomicie wykształceni piloci i bohaterscy ludzie.

Pod upamiętniającym ich pomnikiem w krakowskim parku Lotników Polskich 1 września zebrali się kombatanci z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Wyraźną radość wywołało przybycie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego, zaś rozczarowanie niektórych – nieobecność młodzieży i zwykłych krakowian. Do zgromadzonych dołączyli dyrektor i pracownicy Muzeum Lotnictwa Polskiego, projektant pomnika – Bolesław Chromy, kapelan polskich szybowników i lotników – o. Dominik Orczykowski oraz reprezentacje Aeroklubu Krakowskiego, Policji i Sił Powietrznych.

Wspólnie złożyli oni kwiaty, oddając hołd poległym i wysłuchali okolicznościowego przemówienia wygłoszonego przez podpułkownika Zbigniewa Sobeńko. Podkreślone zostały zasługi, heroizm i świetne przygotowanie pilotów, a także przekonanie, iż z ich postawy płynie przesłanie o nieograniczonej możliwości czynienia przez człowieka dobra.

Następnie odtworzono utwór „Naprzód marsz”, prawdopodobnie skomponowany przez młodziutkiego muzyka i pilota, odznaczonego pośmiertnie orderem Virtuti Militari, Lesława Szczerbińskiego.

1 września 2009 r. był jednocześnie 20. rocznicą wzniesienia pomnika. Warto pamiętać, że stanął on dopiero po wielu latach wyczerpujących i bezskutecznych starań o uzyskanie pozwolenia od władz komunistycznych.

Po uroczystości zebrani przeszli do muzeum, gdzie można było obejrzeć między innymi biorący udział w kampanii wrześniowej myśliwiec PZL P.11c oraz jeden z najsławniejszych samolotów używanych w czasie II wojny światowej, brytyjski Supermarine Spitfire, na którym walczyli również Polacy, i wpisać się do księgi pamiątkowej.

(Agnieszka Urbanowska)

1 września w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Tagi: , , ,

Comments are closed.

wartopamiętać.info RSS