warto pamiętać serwis rocznicowy

Łukasz Trzciński i Wojciech Nowicki o Nowej Europie

Nowa Europa. Krajobraz Przemian 20 lat po upadku Komunizmu Galeria Camelot i Fundacja Imago Mundi zapraszają na spotkanie z autorami projektu Nowa Europa, Łukaszem Trzcińskim (fotografie) i Wojciechem Nowickim (tekst). Spotkanie przy czerwonym winie, podczas którego autorzy postarają się odpowiedzieć na każde pytanie, odbędzie się w Galerii Camelot, ul. św. Tomasza 17 w piątek 2 października o 19. Jego gospodarzem będzie Magdalena Wadowska, dziennikarka Radia Kraków.

Autorzy projektu wspólnie odwiedzili w dwudziestą rocznicę obrad Okrągłego Stołu i upadku muru berlińskiego kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Celem tej podróży fotografa i pisarza była rejestracja zmian – chcieli na własne oczy zobaczyć i opisać, każdy na swój sposób, co demokratyzacja dała mieszkańcom regionu. Rezultatem są dwie wystawy, które można obecnie oglądać w Krakowie – na Rynku Głównym i w Galerii Camelot; w galerii otrzymać można również wydawnictwo zawierające zdjęcia i teksty.

Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny

(źródło: Fundacja Imago Mundi)

Nowa Europa. Krajobraz przemian 20 lat po upadku komunizmu

Tagi: , , , , , ,

Uroczystości w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego

27 września – w Dzień Podziemnego Państwa Polskiego – o godzinie 13.00 w Kościele Garnizonowym p.w. Św. Agnieszki w Krakowie została odprawiona Uroczysta Msza Św. przez Ks. Prałata płka dra Stanisława Gulaka, Dziekana Wojsk Specjalnych, który też wygłosił okolicznościową homilię.

W Mszy św. uczestniczyli liczni Kombatanci AK ze swoimi pocztami sztandarowymi. 2 Korpus Zmechanizowany reprezentował Szef Sztabu Płk Andrzej Kuśnierek, Poczet Sztandarowy WP i Posterunek Honorowy pod tablicą memoratywną.

Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy upamiętniającej Wojsko Polskie i Polskie Państwo Podziemne w walce z okupantami 1939-1945 rozpoczęło wystąpienie Kpt. Jerzego Krusensterna, Prezesa Oddziału Krakowskiego Światowego Związku Żołnierzy AK.

Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego tablicę odsłonili Mjr Kazimierz Kemmer „Halny”, Prezes Fundacji Muzeum Historii AK i Adam Rapalski, Dyrektor Muzeum AK, a poświęcenia jej dokonał Ks. St. Gulak, Proboszcz Parafii Wojskowej.

Pod tablicą kwiaty złożyli: Kazimierz Bujakowski, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Kazimierz Barczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, Marcin Tatara, delegat Wojewody Małopolskiego i Tadeusz Żaba, Z-ca Dyrektora Muzeum AK.

Ceremonię uświetniły występy Chóru Cecyliańskiego.

tablica

(Źródło: Muzeum Armii Krajowej w Krakowie)

Uroczystości związane z 70. rocznicą powołania Polskiego Państwa Podziemnego

Tagi: , , , , ,

Spotkanie Kombatantów w 70. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

26 września, w przeddzień 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbyło się uroczyste spotkanie kombatantów.

Po odśpiewaniu przez zebranych hymnu państwowego pod przewodnictwem Chóru Cecyliańskiego, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, jak ważna jest pamięć o polskim Podziemiu i przypomniał o powojennych zasługach żołnierzy.

Hołd weteranom oddał w przesłanym liście wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela. Podkreślił on wyjątkowość Polskiego Państwa Podziemnego, które było jedyną w okupowanej Europie strukturą państwową i zapewnił też o otwartości Województwa na problemy kombatantów.

Wspólną modlitwę poprowadził biskup Albin Małysiak, kapelan organizacji kombatanckich, odznaczony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Wspominał, jak niemal 70 lat temu modlił się z partyzantami w lesie. „Tak jak ci nasi walczyli o Polskę – tak my dzisiaj musimy o nią walczyć” – mówił. Obowiązek wobec żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego nakazuje Polakom zgodę, a także włączanie się w życie polityczne. „Jesteśmy narodem zdolnym” – przekonywał, wzywając nie tylko do czynnego, ale i biernego udziału w wyborach.

„Dziękuję za to, że byliście i za to, że jesteście. Wojsko Polskie ma do czego nawiązywać” – tak zwracał się do kombatantów minister obrony Bogdan Klich. Podkreślił, że bez wyjątkowej generacji Polski Podziemnej, której jesteśmy spadkobiercami i dłużnikami, nie byłoby pokolenia „Solidarności” i roku 1989.

W krótkim referacie prof. dr hab. Stanisław Grodziski dowiódł, iż otoczona złą sławą i dezawuowana konstytucja kwietniowa spełniła swoją rolę dziejową, zapewniając ciągłość polskich władz państwowych podczas wojny. Następnie wykład o Polskim Państwie Podziemnym wygłosił dr Andrzej K. Kunert. Uroczystość zamknęły pieśni w wykonaniu Chóru, wśród członków którego znajdowali się również i kombatanci.

Tekst wystąpienia Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha, list Wicemarszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli oraz galerię zdjęć ze spotkania znaleźć można na stronie Muzeum Armii Krajowej.

(Agnieszka Urbanowska)

Uroczystości związane z 70. rocznicą powołania Polskiego Państwa Podziemnego

Tagi: , , , , , ,

„Inna lekcja historii…” – otwarcie wystawy w Podgórzu

Wystawa plenerowa Inna lekcja historii, czyli moje pierwsze wojenne wspomnienie prezentuje początki II wojny światowej widziane oczami dwudziestu osób, które wojna zastała w Podgórzu. Członkowie stowarzyszenia PODGORZE.PL od początku września zbierali opowieści świadków tamtego okresu. Ich wojenne wspomnienia ilustrują czarno-białe fotografie.

Inna Lekcja Historii


Jak pisze Melania Tutak ze stowarzyszenia:

Uczestnicy projektu są osobami związanymi z Podgórzem – są lub byli jego mieszkańcami, spędzili tu pewien okres swojego życia lub z Podgórzem związali swoje życie zawodowe. Los rozproszył naszych bohaterów.

Jedna z relacji to opowieść Ryszarda Horowitza – światowej sławy fotografika mieszkającego obecnie w Stanach Zjednoczonych, który jako małe dziecko trafił wraz z rodziną do Podgórza, gdzie mieściło się wówczas krakowskiego getto.

Otwarcie plenerowej wystawy odbędzie się 5 października 2009 r. o godz. 17.30 na płycie Rynku Podgórskiego. Równocześnie uruchomiona zostanie strona internetowa projektu: www.1939.podgorze.pl. Zainteresowani znajdą na niej wszystkie relacje i fotografie osób, które stały się bohaterami wystawy.

(zn)

Inna lekcja historii, czyli pierwsze wojenne wspomnienie

Tagi: , , , , , ,

Sesja naukowo-edukacyjna „Wrzesień 1939” w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W związku obchodami 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie we współpracy z Małopolskim Kuratorium Oświaty, Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Klubem Historycznym im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” proponuje uczczenie pamięci bohaterów wojny obronnej 1939 roku poprzez sesję naukowo-edukacyjną, skierowaną w szczególności do nauczycieli i młodzieży licealnej. Sesja organizowana jest w ramach „Małopolskiego programu edukacji patriotycznej”. W trakcie sesji przewidziano m.in. losowanie nagród wśród uczestników, którzy wezmą udział w konkursie z wiedzy zaprezentowanej w referatach.

Sesja odbędzie się 29 września 2009 r. w Auli im. ks. Józefa Tischnera Collegium Witkowskiego UJ w Krakowie, ul. Gołębia 13.

Szczegółowy program spotkania znajduje się na stronie IPN.

(Źródło: IPN)

Inne wydarzenia rocznicowe

Tagi: , ,
wartopamiętać.info RSS
chirie auto chisinauChisinau Airport Rent a car