warto pamiętać serwis rocznicowy

Program NCK „Solidarność”

Narodowe Centrum Kultury rozpoczyna program społeczno-edukacyjny promujący historię ruchu „Solidarność” oraz jego znaczenie dla Polski i Europy.

W ramach programu można składać wnioski o dofinansowanie działań i projektów nawiązujących do celów programu. Termin składania takich wniosków upływa 30 maja 2010 r.

Więcej informacji o programie oraz procedurze składania wniosków można znaleźć tutaj.

(Źródło: Narodowe Centrum Kultury)

Inne wydarzenia rocznicowe

Tagi: , ,

Relacja z koncertu „Miasto bez Boga walczy o krzyż”

W ubiegłą sobotę w hali ocynowni ArcelorMittal (dawna Huta im. Tadeusza Sendzimira) odbył się spektakl-koncert upamiętniający walkę o krzyż w Nowej Hucie, której 50. rocznica przypadła na kwiecień br. Wydarzenie odbyło się w ramach kampanii „W imię wolności, Nowa Huta ‘60”, przygotowanej przez Muzeum PRL-u. Widowisko to hołd dla tych, którzy 27 kwietnia 1960 roku stanęli w obronie krzyża nowohuckiego, sprzeciwiając się decyzji ówczesnych władz komunistycznych. Nadzwyczajna dedykacja skierowana została także do ofiar tragedii pod Smoleńskiem, które w dniu swojej śmierci podążały na obchody innej rocznicy, w innym miejscu, ale również będące upamiętnieniem walki o wolność.

Koncert pierwotnie zadedykowany był bohaterom walk o krzyż sprzed 60 lat. Po katastrofie pod Smoleńskiem zastanawialiśmy się, czy powinien się odbyć, ale zdecydowaliśmy, że te tragiczne wydarzenia wpisują się również w naszą opowieść o wolności. Do krzyża w Krakowie, Gdańsku i Warszawie, gdzie również ludzie walczyli, dopisał się krzyż w Katyniu. Dlatego ten koncert dedykujemy także wszystkim ofiarom tej tragedii

– powiedziała Jadwiga Emilewicz, kierownik krakowskiego oddziału Muzeum PRL-u.

Koncert składał się z dwóch części. Pierwsza, w której przesłanie uroczystości było szczególnie widoczne, to prezentacja nagrań wywiadów z kobietami, pamiętającymi wydarzenia roku 60., przeplatanych recytacją fragmentów „Króla-Ducha” Juliusza Słowackiego. Swojego głosu użyczył aktor Jan Frycz. Spektaklowi towarzyszył Chór Polskiego Radia, którego brzmienie zaskakiwało „wszechstronnością”. Było to możliwe dzięki rozproszeniu chórzystów po całej widowni, rozmieszczonej z trzech stron sceny, a także dzięki niezwykłej akustyce, jaką zapewnia hala kombinatu. W dalszej, koncertowej części mieliśmy okazję posłuchać zespołów Voo Voo i 2Tm2,3 oraz Opery Nowohuckiej w wykonaniu zespołu Wu-Hae.

(Urszula Karpińska)

Inne wydarzenia rocznicowe

Tagi: , , ,
wartopamiętać.info RSS
chirie auto chisinauChisinau Airport Rent a car