warto pamiętać serwis rocznicowy

Miniatura filmowa „Epitafia katyńskie – Aleksander Ślączka”

Zapraszamy do obejrzenia miniatury filmowej z cyklu „Epitafia katyńskie”, która przypomina postać zamordowanego w Katyniu kpt. Aleksandra Ślączki.

Film będzie emitowany w telewizji TVN i TVN 24 oraz przed seansami filmowymi w sieci kin studyjnych oraz sieci Multikino.

Miniatura jest jednym z projektów realizowanych w ramach programu „Warto pamiętać”.

(zn)

Epitafia Katyńskie - Aleksander Ślączka

Tagi: , , , ,

Czytelnia dla Kobiet im. Marceliny Kulikowskiej już działa

Pierwsze spotkanie Czytelni dla Kobiet im. Marceliny Kulikowskiej odbyło się w Massolit Books & Café 24 czerwca 2010 roku o godzinie 18.00.

W spotkaniu wzięło udział 20 kobiet, które miały okazję poznać historię dawnej Czytelni dla Kobiet, do której nawiązujemy, dowiedzieć się, kiedy została założona, jakie krakowskie kobiety przyczyniły się do jej powstania, jak wyglądała jej działalność oraz jakim szlakiem wędrowała jej siedziba, gdyż Czytelnia z różnych względów była instytucją mobilną.

Oprócz opowieści o Czytelni można było również obejrzeć zdjęcia kobiet, stale bądź czasowo związanych w różny sposób z czytelnią, a były to m.in. Maria Siedlecka, Kazimiera Bujwidowa, Justyna Budzińska-Tylicka, Zofia Daszyńska-Golińska.

Po krótkim historycznym rysie był czas na dyskusję i pytania, które każda z uczestniczących w spotkaniu osób miała możliwość zadać. Zastanawiałyśmy się nad wizją współczesnej Czytelni dla Kobiet, nad ważnymi dla nas sprawami, o których chcemy rozmawiać, o tym, jak nasza Czytelnia powinna wyglądać.

Spotkania w ramach Czytelni będą się odbywać raz w miesiącu, również przez okres wakacji. Terminy spotkań będą dostępne na stronie Fundacji Przestrzeń Kobiet oraz programu „Warto Pamiętać”.

(Jolanta Jaworska, Fundacja Przestrzeń Kobiet)

Reporterka, pedagożka, emancypantka – 100. rocznica śmierci Marceliny Kulikowskiej

Tagi: , , , ,

Konferencja XX-lecie Samorządu Terytorialnego w Małopolsce

W piątek 2 lipca 2010 r. odbędzie się konferencja XX-lecie Samorządu Terytorialnego w Małopolsce organizowana przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski.

W imieniu Stowarzyszenia, jego Przewodniczący, Kazimierz Barczyk, zaprasza Członków Komitetów Obywatelskich ,,Solidarności”, Marszałków, Prezydentów, Starostów, Burmistrzów, Wójtów, Przewodniczących Rad i Radnych wszystkich kadencji z historycznej Małopolski.

Konferencja będzie się odbywać w Sali obrad Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, przy placu Wszystkich Świętych 3/4 w godzinach od 11.00 do 13.00. Poprowadzi ją założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Kazimierz Barczyk, a wystąpią na niej:

  • Prof. Jerzy Regulski – I Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego Senatu RP I kadencji, Minister Pełnomocnik Rządu ds. Reformy Samorządu Terytorialnego, „Człowiek Roku 2009” Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP,
  • Dr Jan Olbrycht – Eurodeputowany, b. Marszałek Województwa Śląskiego i Burmistrz Cieszyna,
  • Marek Nawara – Marszałek Województwa Małopolskiego, b. Wójt Zielonek,
  • Prof. Jacek Purchla – Dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, b. Wiceprezydent Krakowa,
  • Robert Choma – Prezydent Przemyśla, Wiceprzewodniczący Zarządu SGiPM,
  • Henryk Juszczyk – b. Przewodniczący Rady Miasta i Wiceprezydent Bielska-Białej, Członek Zarządu SGiPM,
  • Ewa Filipiak – Burmistrz Wadowic, Członek Założyciel SGiPM,
  • Dr Kazimierz Fudala – Wójt Rzepiennika Strzyżewskiego, Wiceprzewodniczący Zarządu SGiPM.

W programie przewidziana jest prezentacja książki Rafała Nowakowskiego „Gra o miasto. W 20. rocznicę samorządu w Polsce”. Spotkanie ma być również okazją do zrobienia wspólnego, pamiątkowego zdjęcia ,,Samorządowcy Małopolski 1990 – 2010”.

Część statutową XXIII Walnego Zgromadzenia Delegatów SGiPM zaplanowano na godz. 13.00 – 15.00.

Gościem honorowym konferencji będzie Ks. Kardynał Franciszek Macharski Arcybiskup Metropolita Krakowski Senior.

(zn)

XX-lecie Samorządu Terytorialnego w Małopolsce

Tagi: , , , ,

Piknik Organizacji Pozarządowych w Brzeszczach

W niedzielę 27 czerwca 2010 r. zostaną oddane do użytku tablice informacyjne, które są jednym z efektów projektu Samorządna Gmina Brzeszcze 1990-2010 – w stronę interaktywnego rozwoju. Tablice staną przed budynkiem Ośrodka Kultury w Brzeszczach, co umożliwi stałą prezentację działań samorządu, organizacji pozarządowych i mieszkańców w ciekawej informacyjno-fotograficznej formie.

Tablice zostaną uruchomione podczas Pikniku Organizacji Pozarządowych, organizowanego w gminie od kilku lat w ramach Czerwca Aktywnych Społeczności – ogólnopolskiej społeczno-edukacyjnej kampanii, której celem jest promocja obywatelskich działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnych.

Tegoroczne hasło pikniku brzmi „Jak dobrze mieć sąsiada”. Podczas pikniku przedstawiciele organizacji będą kwestowali na rzecz powodzian.

(zn)

Samorządna Gmina Brzeszcze 1990-2010 – w stronę interaktywnego rozwoju

Tagi: , , , , , ,

Wizyta w Muzeum Drukarstwa

W ramach projektu Na tropie Solidarności Podbeskidzia – Andrychów – pamiętamy! odbyła się w zeszłym tygodniu wyprawa do Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Poniżej zamieszczamy relację fotograficzną z wydarzenia.

(zn)

Na tropie Solidarności Podbeskidzia – Andrychów – pamiętamy!

Tagi: , , , ,
wartopamiętać.info RSS
chirie auto chisinauChisinau Airport Rent a car